Tabela wyników

Punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3.

Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek (tabela) ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

a) liczba wygranych meczów,
b) lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,
c) lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych.

Jeżeli mimo zastosowania powyższych reguł nadal nie można ustalić kolejności, o wyższej pozycji w tabeli decydują wyniki meczów rozegranych pomiędzy zainteresowanymi drużynami w danym sezonie.

Rozgrywki PlusLigi dzielą się na dwie fazy:

1) Faza zasadnicza: dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym - mecz i rewanż” z udziałem 16 drużyn.

2) Faza play-off: w fazie play off o tytuł mistrza Polski grają zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 4. Rywalizacja o tytuł Mistrza Polski obejmuje dwie rundy. W I oraz w II rundzie zespoły rozegrają dwumecze według następujących zasad: gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami drugich spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli. Za wygranie meczu 3:0 lub 3:1 drużyny otrzymują 3 punkty meczowe, za wygranie meczu 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty meczowe, a drużyna przegrywająca 1 punkt meczowy. Gdy stan rywalizacji w meczach, po rozegraniu drugiego spotkania wyniesie 1:1, o zwycięstwie w dwumeczu decyduje większa liczba punktów meczowych. Przy równej liczbie punktów meczowych będzie rozgrywany „złoty set” - tzn. set do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn (zakończenie seta i meczu następuje przy wyniku 15:13, 16:14, 17:15, 18:16 itd.). Zwycięzcy rywalizacji zagrają w rundzie II o miejsca 1-2, pokonani o miejsca 3-4.
Zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej zajęły w tabeli rozgrywek miejsca 5-16 rozegrają dwumecze o ostateczne miejsca w klasyfikacji sezonu 2016/2017 (analogicznie obowiązuje zasada „złotego seta”).

Baraż: Zespół, który zajmie 16 miejsce w klasyfikacji końcowej zagra baraż o miejsce w PlusLidze sezonu 2017/2018. Przeciwnikiem w rywalizacji będzie drużyna I ligi, która po zakończeniu sezonu 2016/2017 zajmie miejsca od 1 do 4 w klasyfikacji końcowej i spełni wymogi regulaminowe dotyczące dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach PlusLigi. Baraże będą rozgrywane do trzech wygranych meczów. Zwycięzca barażu zagra w sezonie 2017/18 w PlusLidze, pokonany w I Lidze.