Rozgrywki 2019/2020

Data publikacji: 2019-03-27, autor: Maciej Kaliciński

Choć sezon ligowy jeszcze się nie skończył to w miniony poniedziałek odbyło się spotkanie prezesów klubów pierwszoligowych z władzami Polskiej Ligi Siatkówki, podczas którego podsumowano pierwszy rok rozgrywek pod egidą PLS.

 

Głównym tematem spotkania było podsumowanie kończącego się sezonu, nie zabrakło też planów dotyczących nowego sezonu. Już dzisiaj wiemy sporo odnośnie zmian, które w przypadku ich zatwierdzenia znajdą zastosowanie w praktyce od września bieżącego roku. Rozgrywki będą znacznie wydłużone - rozpoczną się w trzeci weekend września (14.09), natomiast dla drużyn, które będą walczyć o najwyższe lokaty zakończą się one dopiero 26 maja.

 

Po rozegraniu fazy zasadniczej liga zostanie podzielona w podobny sposób do rozgrywek Plusligi - w play-off udział wezmą drużyny z miejsc 1-6 (obecnie w play-off gra osiem najlepszych zespołów), przy czym lider i wicelider automatycznie znajdą się w półfinale. Drużyny, które zajmą 13-14 miejsce w klasyfikacji końcowej fazy zasadniczej mają prawo uczestniczyćw sezonie 2020/2021 w rozgrywkach 2 Ligi Mężczyzn PZPS. Drużyna, która zajmie 1 lub 2 miejsce w klasyfikacji końcowej 1 Ligi Mężczyzn i spełni wymogi regulaminowe dotyczące dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach PlusLigi zagra w sezonie 2020/2021 w rozgrywkach PlusLigi.

 

Wśród nowości jest także propozycja powstania rozgrywek o Puchar 1. ligi mężczyzn, w których udział będzie obowiązkowy. Do wszystkich czternastu pierwszoligowców dokooptowane będą dwie najlepsze drużyny drugoligowe, które wyłoni runda wstępna. Dwie najlepsze drużyny zagrają dwumecz o Puchar 1. ligi (w przypadku takiej samej liczby zwycięstw o końcowym tryumfie zadecyduje bilans setów lub małych punktów), a na siedmiu najlepszych zawodników będą czekać nagrody indywidualne. Uczestnicy finału będą dodatkowo premiowani awansem do rozgrywek o Puchar Polski, w których wezmą udział drużyny plusligowe.

 

Plan terminarza zakłada rozegranie zaledwie jednej kolejki ligowej w środę. W tygodniu będą jednak rozgrywane mecze telewizyjne oraz pucharowe.

 

Dojdzie również do zmiany piłek - obecnie używane Molteny zostaną zastąpione Mikasami, którymi gra się w rozgrywkach Plusligi i Lidze Siatkówki Kobiet.

 

Podobnie jak w obecnym sezonie wybrane mecze będą transmitowane na żywo przez Telewizję Polsat.

wykonanie: Strony internetowe Bielsko-Biała

Zdjęcie drużynowe
Wersja na bardzo duże ekrany / stacje robocze Wersja na duże ekrany / laptopy Wersja na tablety Wersja na smartfony