Gradowski: Startujemy 1 sierpnia

Data publikacji: 2019-05-21, autor: Maciej Kaliciński

Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z trenerem Pawłem Gradowskim, który poprowadzi drużynę BBTS Bielsko-Biała w kolejnym sezonie rozgrywkowym.

 

Trenerze, w kolejnym sezonie poprowadzi pan bielską drużynę w rozgrywkach 1. ligi, jaki cel będzie wam towarzyszył od pierwszego spotkania?

Paweł Gradowski, trener BBTS Bielsko-Biała: Umowa została podpisana na trzy lata z coroczną weryfikacją wyników. Pan prezes Mirosław Krysta reprezentujący Zarząd BBTS, w czerwcu 2018 roku podpisując ze mną umowę, ustalił, że drużyna ma trzy lata aby ponownie znaleźć się w PlusLidze. Pierwszy sezon (2018/19) to co najmniej wysoka lokata w tabeli i walka o awans, kolejny (2019/20) to przynajmniej miejsce w pierwszej czwórce i walka o awans, natomiast trzeci sezon to znalezienie się w finale rozgrywek pierwszej ligi i wywalczenie awansu do PlusLigi. Oczywiście wykonanie tych celów jest niezmiernie trudne ponieważ inne drużyny pierwszoligowe, do których mamy pełen szacunek, mają podobne założenia, ciężko trenują i mają swoje wielkie ambicje które chcą też zrealizować.

 

Czy nie boi się pan presji, która raczej na pewno pojawi się już podczas pierwszych meczów BBTS w nowym sezonie?

Presja kiedy prowadzi się zespół na najwyższych szczeblach rozgrywkowych jest olbrzymia i należy uczyć się z nią żyć. Kiedy przejmowałem zespół w listopadzie  2017 roku w PlusLidze z zerowym dorobkiem punktowym, to od razu zostałem rzucony na tzw. głęboką wodę, a ponieważ był to sezon pierwszych spadków z ligi, to i presja całego naszego środowiska siatkarskiego była najwyższa. To się oczywiście nie zmieniło po spadku, gdyż część osób założyła, że już w pierwszym roku powinien być od razu awans, a spadkowicz z PlusLigi powinien wszystkie mecze wygrać w pierwszej lidze. Jak pokazuje historia wszystkich gier zespołowych, bardzo rzadko zdarza się aby spadkowicz od razu awansował do wyższej klasy rozgrywkowej. Presja na najwyższym poziomie będzie cały czas nam towarzyszyła, czy to w pierwszej lidze czy PlusLidze i nie mogę się zastanawiać czy się jej boję, tylko albo nauczę się z nią pracować, albo będę musiał zrezygnować.

 

Budowa nowej drużyny jest już na finalnym etapie, czym będzie się charakteryzował BBTS w nowych rozgrywkach?

Musimy mieć mniej więcej równych umiejętnościami siatkarzy na wszystkich pozycjach, ponieważ w tym roku kontuzja naszego podstawowego atakującego w najgorszym możliwym momencie, radykalnie zmniejszyła nasze szanse na bardzo dobry wynik. Chcemy zmieniać jak najmniej w obecnym zespole, ale bardziej go wyrównać - drużyna będzie się charakteryzowała bardziej wyrównanymi umiejętnościami.

 

Rozgrywki startują już w połowie września, czy w związku z tym okres przygotowawczy zmieni się w porównaniu do poprzednich lat? Jak będą wyglądały przygotowania?

Okres przygotowawczy będzie najprawdopodobniej krótszy, ponieważ my jako klub nie możemy rozpocząć przygotowań w lipcu z różnych względów. Zaczniemy je pierwszego sierpnia, a część obowiązków spadnie we wcześniejszym okresie na naszych siatkarzy. Do tej pory ja i mój brat preferowaliśmy system 8-9 tygodniowego okresu przygotowawczego, w którym bardzo stopniowo i prawie od zera przygotowywaliśmy zespół do rozgrywek, wychodząc z założenia że nie wszyscy zawodnicy równo dbali o siebie. Teraz z racji krótszego czasu około  6 tygodni przygotowań, zadania od nas, otrzymają siatkarze i przyjadą do Bielska-Białej pierwszego sierpnia już z pewnym bagażem ćwiczeń. Następnie najprawdopodobniej pięć tygodni będziemy pracować na naszych obiektach by potem udać się na obóz, w trakcie którego już rozegramy pierwsze dwa mecze ligowe.

wykonanie: Strony internetowe Bielsko-Biała

Zdjęcie drużynowe
Wersja na bardzo duże ekrany / stacje robocze Wersja na duże ekrany / laptopy Wersja na tablety Wersja na smartfony